وزارت خزانه داری آمریکا آدریان دریا را تحریم کرد

به گزارش مجله تانی بای، وزارت خزانه داری آمریکا با ادعاهایی علیه فعالیت کشتی آدریان دریا آن را تحریم کرد و به کشورهایی که مقصد احتمالی اش خواهند بود هشدار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا آدریان دریا را تحریم کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از نیویورک تایمز، وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه تحریم هایی بر کشتی آدریان دریا[ که حامل سوخت ایران بود] اعمال کرد که این اقدام خطر افزایش تنش میان دو کشور را افزایش می دهد.

مقصد این کشتی روز جمعه چند بار تغییر کرد. ابتدا گفته شد که به سمت ترکیه و پس از آن اعلام شد که به سمت لبنان می رود اما مقامات لبنانی گفتند که فکر نمی کنند این کشتی راهی لبنان باشد.

نادا بوستانی، وزیر انرژی لبنان در توییترش نوشت که کشورش درخواستی برای لنگر دریافت این کشتی نداشته است. در سرانجام روز، هنوز هم معلوم نبود که کشتی در نهایت به کجا می رود.

آمریکا با اعلام این تحریم ها، به کشورهایی که ممکن است مقصد بالقوه این کشتی باشند هشدار داد. سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه ای گفت: هر کشوری از آدریان دریان حمایت کند در خطر تحریم است.

مندلکر همچنین درباره فعالیت این کشتی مدعی شد که کشتی هایی مانند آدریان دریا برای مخفی کردن فروش های[سوخت] قاچاقی مورد استفاده قرار می گیرند که موجب تامین مالی فعالیت های بدخواهانه و گسترش تروریسم ایران می شود. علاوه بر این، آخیلش کومار، کاپیتان کشتی نیز تحریم شده است.

به گزارش خبرنگاران، این اقدام وزارت خزانه داری آمریکا علیه کشتی آدریان دریا در پی این اجرا شده است که این کشتی پیش از این در اوایل ماه ژوئیه با ادعای تقض تحریم های اتحادیه اروپا در منطقه جبل الطارق توسط نیروهای دریایی انگلیس توقیف شد.

یک ماه پس از آن، دولت جبل الطارق که مسئول رسیدگی به پرونده آدریان دریان بود، با گفتن این که دلیلی برای توقیف این کشتی ندارد، آن را علیرغم درخواست آمریکا برای در توقیف ماندنش، آزاد کرد.

مقامات ایران، اقدام علیه این کشتی را غیرقانونی و مصداق راهزنی دریایی دانسته اند.

علاوه بر این، علی ربیعی، سخنگوی دولت در تاریخ چهارم شهریور ماه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اخیرا مطرح شده مقصد کشتی آدریان دریا از یونان به قطر تغییر یافته است اظهار کرد: مقصد این کشتی را صاحب نفت آن مشخص می کند. ما نفت را فروخته ایم و اوست که تصمیم می گیرد کشتی کجا پهلو بگیرد که با ما نیز این موضوع را چک نمی کند اما لازم است باز هم از سیاست های غلط آمریکا که به کشورهای مختلف فشار می آورد تا این کشتی را در بندرگاه های خود نپذیرند و آنان را تهدید می کند گلایه کنیم و محکومش نماییم اما همانطور که گفتم ما اطلاعی از مقصد نهایی آدریان دریا نداریم و کشوری که نفت آن را خریده این موضوع را مشخص می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 274

به "وزارت خزانه داری آمریکا آدریان دریا را تحریم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خزانه داری آمریکا آدریان دریا را تحریم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید