پاسخ ظریف به یاوه گویی های پمپئو

به گزارش مجله تانی بای، وزیر امورخارجه کشورمان اقدامات اخیر آمریکا پیرامون برجام، پیشنهاد رشوه به کاپیتان نفتکش آدریان دریا و اقدامات واشنگتن علیه مردم ایران را اخاذی توصیف کرد.

پاسخ ظریف به یاوه گویی های پمپئو

به گزارش مجله تانی بای، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر با ذکر نام مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا نوشت: معنی اخاذی دقیقا چیست؟ آیا به معنی نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و تنبیه کسانی است که به آن عمل می کنند؟ آیا به معنی پیشنهاد رشوه برای دزدی نفت (ایران) و تحریم کسانی است که از انجام آن سر باز می زنند؟ یا شاید به معنی مجبور کردن ایران به تسلیم و یا گرسنگی دادن به مردم آن است؟

وی در ادامه نوشت: یا اینکه اقدامات اصلاحی قانونی طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است؟

ظریف در پیام خود به خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای و تلاش واشنگتن برای ملزم کردن دیگران به عدم پایبندی به آن و تحریم کسانی اشاره دارد که به توافق عمل می کنند.

وی همچنین به موضوع پیشنهاد چندین میلیون دلاری واشنگتن به کاپیتان نفتکش آدریان دریا اشاره می کند که در آن، برایان هوک کننده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در ایمیلی به کاپیتان این کشتی از او خواسته بود در ازای دریافت چندین میلیون دلار، آدریان دریا را به نقطه ای هدایت کند که آمریکایی ها بتوانند آن را توقیف کنند.

نفتکش آدریان دریا که حامل نفت ایران بود، بیش از دو ماه پیش در اقدامی غیرقانونی توسط نیروهای انگلیس در جبل الطارق با ادعای اینکه به مقصد سوریه در حرکت بوده، توقیف شد اما به تازگی آزاد شده است.

آمریکا پس از آزادی این نفتکش تلاش های بسیاری کرد تا مانع از رفع توقیف آن شود، ازجمله پیشنهاد رشوه به کاپیتان آن که همگی با شکست روبرو شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 313

به "پاسخ ظریف به یاوه گویی های پمپئو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ ظریف به یاوه گویی های پمپئو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید