آبشاری زیبا که در دل طبیعت بدیع دامنه شرق سبلان قرار گرفته است

به گزارش مجله تانی بای، خبرگزاری تسنیم/ این خبر پیرامون آبشاری زیبا که در دل طبیعت بدیع دامنه شرق سبلان قرار گرفته است، برای شما نگارش شد.

آبشاری زیبا که در دل طبیعت بدیع دامنه شرق سبلان قرار گرفته است

دامنه شرقی کوه سبلان یکی از زیبایی های دامنه این کوه محسوب می گردد که معروفیت این محل بیشتر به علت وجود آبگرم معروفی است که اثرات شفابخشی دارد؛ آبگرم سردابه یا ساری داوا برای بیماری های یرقان و زردی خاصیت درمانی دارد و وجود این آبگرم به همراه آبشار زیبایی که ارتفاعش حدود 20 متر و حجم جریان آن نسبتا اندک و محدود به خروجی چند چشمه بالادست است، هرساله پذیرای سیل مسافران به این منطقه است.

آبشار سردابه در 25 کیلومتری غرب شهرستان اردبیل و در انتهای راستا زیبای خشکه رود خودنمایی می نمایند. در اطراف آبشار گیاهانی مانند خزه و سرخس و گیاهان آبزی دیگر دیواره های سنگی دیوار را سبز رنگ نموده اند؛ پایین تر از آبشار محلی برای استراحت و ادای فرایض در نظر گرفته شده و در راستا دسترسی به آبشار تپه های سرسبز با منظره های بدیع از گل های رنگارنگ و دیمزارهای گندم شما را همرامی می نمایند.

دمای چشمه و آبشار سردابه در حدود 35 درجه سانتیگراد است؛ ارتفاع چشمه از سطح دریا 1840 متر است و چشمه در روی دامنه واقع شده است و ظاهر آب شفاف، کمی ترش مزه و بی رنگ می باشد که کاتیون های آن سدیم و کلسیم و از آنیون های آن سولفات و بی کربنات است.

راهنمایی الکتریکی آب چشمه برای 20 درجه حرارت در حدود 950 می باشد و PH آن 2/5 و اسیدی است که ترکیب آب از نوع سولفاته کلسیک و گوگردی بوده و در اطراف چشمه رسوبی از املاح سیلیسی، قلیایی خاکی و مختصری گوگرد دیده می گردد و آب این چشمه گرم و دارای اندازه قابل توجهی گاز کربنیک است. منظره ها و چشم اندازهای بدیع این منطقه هواداران بیشماری دارد و مقصد سفر عکاسان و مستندسازان بسیاری است که بدنبال طبیعتی بکر و متنوع از نظر رنگ و فرم و ساختار می باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1927

به "آبشاری زیبا که در دل طبیعت بدیع دامنه شرق سبلان قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشاری زیبا که در دل طبیعت بدیع دامنه شرق سبلان قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید