ثروتمندان آخ هم نمی گویند!

به گزارش مجله تانی بای، با وجودی که مدت هاست افزایش سهم مالیات از منابع عمومی دولت، مطالبه اغلب کارشناسان دلسوز بوده و هست، جزئیات نحوه این افزایش، اهمیت بسیار بیشتری نسبت به نفس تغییر دارد.

ثروتمندان آخ هم نمی گویند!

به گزارش گروه رسانه های مجله تانی بای، درآمدهای مالیاتی در نظر گرفته شده در لایحه بودجه سال آینده با 22 هزار میلیارد تومان افزایش نسبت به قانون بودجه سال گذشته، رشدی 13 درصدی داشته است (به یاد داشته باشید عدد مصوب در قانون بودجه سال 1398 به فاصله چند ماه توسط شورای هماهنگی مالی سران قوا، بیش از 20 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا نموده بود) اما این افزایش به خودی خود حاوی نکته مثبت یا منفی نیست.

با وجودی که مدت هاست افزایش سهم مالیات از منابع عمومی دولت، مطالبه اغلب کارشناسان دلسوز بوده و هست، جزئیات نحوه این افزایش، اهمیت بسیار بیشتری نسبت به نفس تغییر دارد.

با مراجعه به ردیف های ذیل درآمدهای مالیاتی در جداول پیوست لایحه بودجه، به چند نکته مهم پیرامون این مساله پی می بریم؛ اولا هیچ تلاشی به منظور ایجاد پایه های مالیاتی جدید یا اقدامی در جهت ساماندهی معافیت ها به چشم نمی خورد. ثانیا دولت در نظر دارد افزایش درآمدهای مالیاتی را عمدتا از محل افزایش مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد شرکت های خصوصی، مالیات بر مشاغل و مالیات بر حقوق کارمندان بخش خصوصی تامین کند.

بعضی سوالات جدی پیرامون ردیف های اشاره شده وجود دارد:

1- ابتدا ذکر این نکته لازم است که درآمد مالیات بر ارزش افزوده در ردیف های بودجه، به صورت 5+1 درصد ذکر می گردد. یعنی به جای ذکر یک جای درآمد حاصل از این پایه مالیاتی (با نرخ 9 درصد) در جدول بودجه، درآمد

5 درصد آن تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده و درآمد یک درصد آن تحت عنوان درآمد حاصل از یک درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده 37... در 2 ردیف مجزای بودجه ذکر می گردد و درآمد 3 درصد از مالیات بر ارزش افزوده که به شهرداری ها تعلق می گیرد، به هیچ عنوان در ردیف های لایحه بودجه مورد اشاره قرار نمی گیرد. به عبارت دیگر، برای تشخیص دقیق درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده، باید درآمد صریح ذکر شده در بودجه را ضرب در عدد 8، 1 کنیم.

حال با در نظر دریافت این نکته می دانیم که عدد 66 هزار میلیارد تومانی مالیات بر ارزش افزوده در بودجه را در واقع باید 119 هزار میلیارد تومان در نظر گرفت. این عدد نسبت به سال گذشته، افزایش بیش از 35 درصدی نشان می دهد! نکته دیگری که باید لحاظ کرد ظرفیت درآمدی مالیات بر ارزش افزوده در هر کشور است که در بهترین حالت، با وجود همه زیرساخت های اطلاعاتی و نیز عدم وجود معافیت مالیاتی، از ضرب کردن نرخ مالیات در عدد فراوری ناخالص داخلی به دست می آید که برای کشور ما این عدد در خوشبینانه ترین حالت 130 هزار میلیارد تومان است.

سوال جدی از مدیران محترم سازمان امور مالیاتی این است که اولا در شرایط مالی فعلی چطور چنین افزایش درآمدی را پیش بینی نموده اند؟ چطور با شرایط فعلی زیرساخت های اطلاعاتی و معافیت هایی که همیشه فریادشان به خاطر وجود آنها به آسمان بلند است، توانسته اند درآمد حاصل از این مالیات را به حالت ایده آل و حداکثری خود نزدیک نمایند؟ آیا روی تورم قیمتی کالاها تکیه نموده اند؟ آیا روش اخذ جدیدی یافته اند؟ آیا روی حکمی در بودجه که اختیار قطعی کردن اظهارنامه سالیان گذشته را بدون ممیزی به سازمان داده، حساب باز نموده اند؟ و... .

نگرانی جدی وجود دارد که مانند امسال به اسم مبارزه با فرار مالیاتی، اظهارنامه های مربوط به چندسال گذشته فراورینمایندگان رد شده و به وسیله جریمه سنگین آنان، این اعداد تحصیل گردد. امید به افزایش درآمد از این محل در حالی که به اذعان دولت، مصرف کالاهای وارداتی کاهش پیدا خواهد نمود (کاهش

38 درصدی رقم مالیات بر واردات در بودجه) و عمده مصرف جامعه به خرید کالاهای اساسی محدود شده که آنها هم از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، جای شگفتی بسیاری دارد.

2- با توجه به اینکه نرخ ها و سطوح معافیت مالیات بر حقوق، تغییر چندانی ننموده، افزایش 2 هزار میلیارد تومانی مالیات بر حقوق کارکنان بخش خصوصی چطور محقق خواهد شد؟ اگر این عدد ناشی از افزایش حقوق غیرعادی کارکنان بخش خصوصی باشد یا ناشی از افزایش شفافیت و از محل حقوق هایی است که تا به امروز مالیات پرداخت نمی کردند، قابل توجیه است، در غیر این صورت باید این عدد را به عنوان یکی از مصادیق عدم تحقق درآمدها قلمداد کرد.

3- ارقام مربوط به مالیات بر درآمد شرکت های خصوصی و مشاغل به ترتیب با افزایش 25 و 50 درصدی روبه رو شده که در مجموع چیزی حدود 11 هزار میلیارد تومان بیش از 35 هزار میلیارد تومان مصوب در قانون بودجه امسال نصیب دولت خواهد نمود. درباره این رقم هم سوالات مشابهی وجود دارد. آیا تضمینی وجود دارد که رقم افزایش یافته از محل ایجاد شفافیت بیشتر و درآمد بعضی اعضای صنف های پردرآمد مانند پزشکان، وکلا، طلافروشان و آهن فروشان باشد یا قرار است این فشار به همه مشاغل وارد گردد؟ آیا دولت زیرساخت جدید اطلاعاتی برای تشخیص دقیق تر مالیات بر درآمد شرکت ها ایجاد نموده است؟

پاسخ این سوالات و سوالات مشابهی که مطرح است، می تواند نحوه دقیق مواجهه کارشناسان با این اعداد را روشن کند اما با آنالیز اولیه می توان گفت این نحوه افزایش درآمد در بودجه، بدون در نظر دریافت هزینه هایش، همان قدر بی مبنا، کم فایده و در عین حال پرهزینه است که اقدامی مثل افزایش قیمت بنزین به بهانه کسری بودجه بود.

به طور خلاصه می توان گفت دولت باز هم از منابع هنگفت مالیاتی دهک بالای جامعه که عمدتا به وسیله فعالیت های غیرمولد مالی به دست آمده، چشم پوشی نموده است؛ در حالی که می توانست به وسیله اقداماتی مانند کاهش معافیت های مالیاتی بی ثمر، مشابه معافیت مناطق آزاد یا مالیات از هنرمندان و ایجاد پایه های مالیاتی جدید مانند مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر مجموع درآمد، مالیات بر سود سپرده ها و تراکنش های بانکی و... درآمد کسب کند اما متاسفانه رو به افزایش فشار مالیاتی بر آحاد جامعه و فراورینمایندگان آورده است. ظاهرا قرار نیست ثروتمندان و سوداگران در دوره فشارهای مالی نیز آخ مختصری بگویند. باید توجه داشت که در سال های اخیر به طور مکرر الزامات و راهکارهای اخذ مالیات از ثروتمندان هم مطرح و هم برنامه ریزی شده است اما عزمی در این باره وجود ندارد.

کارشناس مالی

[معافیت های مالیاتی ثروتمندان]

در سال های اخیر همیشه صحبت از راه های جایگزین فروش نفت در تامین اعتبارات بودجه کشور بوده است. تقویت پایه های مالیاتی یکی از اصلی ترین روش های مناسب و کم هزینه برای جایگزینی درآمدهای نفتی در بودجه است اما سوال اصلی اینجاست: چه کسانی و به چه میزانی باید مالیات پرداخت نمایند؟ با توجه به توزیع ناعادلانه ثروت در کشورمان و در نظر دریافت پایداری ضریب جینی بالای 40 درصدی در 2 سال اخیر و رکود تورمی که در دهه گذشته همدم اقتصاد شده، می توان گفت پایه های مالیاتی نباید هیچ گونه فشاری بر قشر متوسط و ایضا آسیب پذیر وارد کند. دولت بدون در نظر دریافت این موضوعات هیچ گاه به سمت اخذ مالیات های ویژه ای که ثروتمندان را درگیر خود می نماید، نرفته است.

باید توجه داشت در اغلب کشورهای پیشرفته، این ثروتمندان هستند که بار مالیاتی را به دوش می کشند، برای مثال در ایالات متحده آمریکا بیش از 70 درصد درآمدهای مالیاتی از 2 دهک اول تامین می گردد. از جمله پایه های مالیاتی مهمی که امسال هم در بودجه مغفول مانده، می توان به موضوع دریافت مالیات از سلبریتی ها و وکلا، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر زمین، مالیات بر تراکنش های سنگین، مالیات بر ثروت و مالیات بر خودروها و خانه های لوکس اشاره نمود.

منبع:وطن امروز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 633

به "ثروتمندان آخ هم نمی گویند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثروتمندان آخ هم نمی گویند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید