حمله بایدن به سوریه و شکاف در حزب دموکرات

به گزارش مجله تانی بای، مارک اپیسکوپوس* نویسنده و تحلیلگر مسائل حوزه امنیت ملی در گزارشی برای پایگاه خبری-تحلیلی نشنال اینترست، از تشدید منازعاتِ درون حزبی حزب دموکرات به دلیل اقدام اخیر دولت بایدن در حمله به سوریه، بدون اخذ مجوز از کنگره آمریکا خبر داده و این موضوع را حاملِ چالش های اساسی و گسترده برای دولت بایدن در ادامه راستا فعالیت هایش ارزیابی کرده است.

حمله بایدن به سوریه و شکاف در حزب دموکرات

اپیسکوپوس در این رابطه می نویسد: آیا قرار است جو بایدن رئیس جمهورِ کنونی آمریکا به یک رئیس جمهورِ جنگ طلب در تاریخ سیاسی آمریکا تبدیل شود؟ پنجشنبه گذشته، بایدن فرمانِ حمله هوایی به سوریه را صادر کرد و هدف اصلی خود را نیز از این اقدام، حمله به مواضع نیرو های نیابتی ایران مطرح کرد. بایدن این حرکت را با طرح این ادعا انجام داده که می خواسته پاسخی محکم به یک حمله راکتی شبه نظامیان عراقی (که بایدن مدعی شده وابسته به ایران بودند) به نیرو های آمریکاییِ مستقر در اربیل، داده باشد. برخی منابع خبری گفته اند که دست کم 22 نفر به همراه چند کامیون تسلیحاتی در جریان حمله مذکور کشته شده و از بین رفته اند. جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا مدعی شد که آمریکا می خواسته با انجام یکچنین حمله ای، پیامی روشن را برای ایران ارسال کند. مساله ای که کاملا از سوی تهران رد شده است.

به گزارش خبرنگاران، بسکمک از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که دولت بایدن با انجام حمله مذکور سعی داشته اعتماد به نفسِ ایران را در آستانه تعاملات احتمالی با تهران در مساله هسته ای این کشور، کاهش دهد. بلال صعب از مقام های سابق وزارت دفاع آمریکا و عضو ارشد اندیشکده خاورمیانه به واشنگتن پست می گوید: من معتقدم بایدن خواسته است تا لحنِ تند خود را به ایران نشان دهد و موضع آن را در آستانه مذاکرات احتمالی با این کشور، تصعیف کند.

اقدام اخیر دولت بایدن در حمله به سوریه، بازتاب های بین المللی فراتر از محور تهران-واشنگتن داشته است. دولت سوریه نیز قویا این حمله را محکوم کرد و آن را نمودی از رویه های بزدلانه و تجاوزکارانه آمریکا توصیف کرده و نسبت به تبعاتِ نامعلوم یکچنین اقداماتی، هشدار داده است. در این راستا وزارت خارجه سوریه در بیانیه ای گفته است: این تجاوز، نشانه ای منفی از سیاست های دولت جدید آمریکا است که در ظاهر از تعهد به هتجار های بین المللی سخن می گوید، اما در عمل، قانون جنگل را دنبال می کند.

روسیه به عنوان متحد نزدیکِ دولت سوریه و به مثابه یک بازیگر تاثیرگذار در عرصه معادلات خاورمیانه نیز رویکردِ مشابهی را از خود نشان داده است. سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته است که چهار الی پنج دقیقه قبل از حمله نیرو های آمریکایی، واشنگتن به نظامیان روسیه در این رابطه خبر داد.

امری که به هیچ عنوان از جانب روسیه پذیرفته شده نیست. برخی سیاستمداران روسی نیز پا را فراتر گذاشته و گفتند که حمله اخیر دولت بایدن به خاک سوریه، نشانه ای از این مساله است که آمریکا قصد ترکِ سوریه را ندارد و سعی دارد بار دیگر همچنان در دوره ترامپ، به سیاست های تنش زایش ادامه دهد. در این رابطه لئونید اسلوتسکی رئیس کمیته امور خارجی دومای روسیه گفته است: این حمله بدون هچگونه منطق و برگزاری محکمه ای، شماری از افراد را هدف قرار داد.

در این راستا، بحث ها و مناظرات زیادی در مورد قانونی بودن و مشروعیتِ اقدام بایدن در صدور فرمان حمله به سوریه نیز شکل گرفته است. بسکمک از دموکرات های برجسته نظیر تیم کاین از ایالت ویرجینیا، عمیقا اقدام اخیر دولت بایدن در حمله به سوریه را خلاف قانون اساسی آمریکا توصیف کرده اند.

در این راستا، تیم کاین می گوید: مردم آمریکا حق دارند که بدانند جو بایدن با چه منطقی دست به این حمله زده و چرا بدون مطرح کردن این اقدام با کنگره آمریکا، یکچنین حرکتی را انجام داده است. وی افزوده: عملیات های نظامیِ تهاجمی، بدون موافقت کنگره و در شرایطی که آمریکا در شرایط فوق العاده نیست، باید هدفِ رایزنی با کنگره قرار گیرند. دولت بایدن باید هر چه سریع تر در این رابطه پاسخگو باشد.

سناتور کریس مورفی از ایالت کنتیکت و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز گفته است: حملات انتقام جویانه که برای ممانعت از یک حمله قریب الوقوع انجام نمی شوند، بایستی در چهارچوب ملاحظات مرتبط با ضرورت کسب مجوزِ استفاده از نیروی نظامی توسط رئیس جمهور آمریکا از کنگره این کشور گنجانده و تفسیر شوند. در این راستا، جناح مترقی و پیشرویِ حزب دموکرات حتی در انتقاد های خود علیه اقدام بایدن در حمله به سوریه، صریح تر رفتار کرده است.

رو کانا عضو مجلس نمایندگان آمریکا از کالیفرنیا می گوید: به طور حتم، دولت بایدن هیچ توجیهی جهت حمله به سوریه نمی تواند ارائه کند. ما باید هر چه سریع تر از خاورمیانه خارج شویم، نه اینکه منازعات را در این منطقه تشدید کنیم. من بار ها و بار ها علیه رویه های ترامپ در پایان ندادن به جنگ های بی سرانجامِ آمریکا سخن گفته ام... با این حال، باز هم علیه این مساله، در شرایطی که یک رئیس جمهور دموکرات در آمریکا بر سر کار است، سخن خواهم گفت. جالب اینکه عملکرد بایدن در صدور فرمان حمله به سوریه موجب شده تا شماری از قانونگذاران آمریکایی، خواستارِ تجدیدنظر در فرایند صدور فرمان انجام حمله هسته ای از سوی رئیس جمهور آمریکا که در حوزه اختیارات قانونی وی نیز است، شوند.

این نوع از جنجال ها در روز های نخستین ریاست جمهوری بایدن می توانند گواهی بر وقوع درگیری ها و اختلافات گسترده تر در چهارچوب حزب دموکرات، علیه جو بایدن باشند. این مساله مخصوصا با توجه به تلاش های فراوان بایدن جهت حفظ ائتلاف میان جناح مترقی و همچنین جناح سنتی و مستقرِ حزب دموکرات که کمک زیادی به وی جهت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا کردند، از اهمیت بیشتری برخوردار می شود.

*مارک اپیسکوپوس، وی نویسنده و تحلیلگر در حوزه مسائل امنیت ملی در پایگاه خبری-تحلیلی نشنال اینترست است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tani-buy.ir شناسه مطلب: 1535

به "حمله بایدن به سوریه و شکاف در حزب دموکرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله بایدن به سوریه و شکاف در حزب دموکرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید